Zakup mieszkania na rynku wtórnym znacznie różni się od tego dokonywanego na rynku pierwotnym. Przede wszystkim rynek pierwotny zdominowali deweloperzy. Kupując od nich mieszkanie, powinniśmy sprawdzić pozwolenie na budowę   i to w zasadzie wszystko. 

A jak sprawa ma się w przypadku rynku wtórnego?

Krok 1 – księga wieczysta i akt notarialny

            Podstawową kwestią, która powinna zainteresować osobę kupującą mieszkanie na rynku wtórnym,  jest to, czy sprzedający jest właścicielem mieszkania. Osoba taka koniecznie powinna przedstawić akt notarialny nieruchomości. Drugą, nie mniej ważną sprawą jest  księga wieczysta nieruchomości. Dużym ułatwieniem są księgi wieczyste dostępne online,  dzięki czemu można z łatwością sprawdzić status kupowanego mieszkania, znając tylko numer KW. Jeżeli jednak księgi interesującej nas nieruchomości nie znajdziemy w internetowym spisie,  najlepiej udać się do wydziału ksiąg wieczystych najbliższego nam sądu rejonowego. Sąd będzie także pomocny, gdy do zweryfikowania oferty sprzedaży konieczne będzie posiadanie prawomocnego orzeczenia. W takiej sytuacji możemy wnieść o wydanie nam odpisu tegoż.

Krok 2 – przyjrzyj się dokładnie aktowi notarialnemu

            Informacje zawarte w księdze wieczystej należy zweryfikować z tymi, które zawiera akt notarialny. Akty notarialne trzeba wnikliwie sprawdzać, ponieważ są one dokumentami niezwykle ważnymi, jeżeli chodzi o dziedziczenie i prawo własności. Kolejną, bardzo ważną czynnością powinno być sprawdzenie, czy w mieszkaniu, które kupujemy,  nikt nie jest zameldowany. Osoba, sprzedająca mieszkanie, winna poświadczyć ten fakt pisemnie. Pomocna dla kupujących może okazać się spółdzielnia mieszkaniowa, do której należy dany lokal. Warto więc odwiedzić jej  siedzibę i poprosić, by jej pracownicy udzielili zainteresowanym informacji o ewentualnym zadłużeniu czynszowym czy też długach wynikających z opłat za media.

Kupowanie mieszkania nie jest więc czynnością łatwą – nie tylko ze względu na niezbędne do tego środki, ale także – może przede wszystkim – ze względu na konieczność sprawdzenia sytuacji prawnej lokalu. Jednak przy odrobinie wysiłku lub pomocy fachowców (notariusza lub prawnika) możemy bezpiecznie zakupić nieruchomość na rynku wtórnym i bez przeszkód cieszyć się wymarzonym mieszkaniem.