Polacy są wyjątkowo zmotoryzowanym narodem. Pod względem liczby samochodów przypadających na 1000 mieszkańców wyprzedzają Francuzów, Brytyjczyków czy nawet Niemców. Zazwyczaj kupują samochody używane. Niektórzy jednak nie mogą sobie pozwolić na własne 4 kółka, płacąc za nie gotówką. Co w tym przypadku zrobić? Rozwiązaniem jest kredyt samochodowy.
Kredyt samochodowy – z czym to się je?
Kredyt samochodowy to produkt finansowy, który zaciągamy na zakup pojazdu silnikowego – najczęściej jest to samochód. Co jednak ważne, otrzymane finansowanie możemy przeznaczyć tylko i wyłącznie na zakup pojazdu, nie zaś na przykład na opłaty dodatkowe z tym związane. Wyróżniamy 3 typy kredytu samochodowego:
-
standardowy: raty spłaca się w każdym miesiącu, minimalny okres kredytowania to 6 miesięcy, zaś maksymalny − 10 lat;
-
jednoratowy: oferowany głównie przez banki powiązane z dystrybutorami konkretnych marek, zazwyczaj wymagany jest duży wkład własny: w wysokości około 50%, a po na przykład pół roku kredytobiorca wpłaca resztę kwoty; główną zaletą takiego rozwiązania jest brak oprocentowania;
-
balonowy: stosunkowo niska rata w porównaniu z innymi opcjami, jednak pod koniec okresu kredytowania konieczna jest wpłata 20% wartości auta w dniu zakupu, nie jest jednak wymagany wkład własny.
By przyznać wnioskodawcy kredyt samochodowy, bank musi zabezpieczyć się przed ewentualnymi kłopotami ze spłatą. Jako zabezpieczenie przyjmowane są: przewłaszczenie (dłużnik lub osoba trzecia przenosi własność pojazdu na bank, a ten zobowiązuje się korzystać z tego prawa tylko w zakresie niezbędnym do zabezpieczenia wierzytelności, dłużnik ma zaś prawo do korzystania z pojazdu), cesja z polisy AC (zabezpieczenie, które narzuca bank, bez względu na to, jaką inną formę wybierze bank; to przeniesienie praw wynikających z umowy z ubezpieczycielem na rzecz banku; w umowie widnieje wtedy stosowny zapis), depozyt karty pojazdu (dłużnik deponuje kartę pojazdu w banku, co chroni bank przed ewentualną sprzedażą auta; czasem zdarza się, że dane banku są wpisane w dokument, po spłacie kredytu bank zaś wydaje oświadczenie o przeniesienie własności pojazdu), weksel in blanco (jest gwarancją bezwarunkowej zapłaty określonej w nim sumy pieniędzy na rzecz banku przez wierzyciela; po spłaceniu weksel bezwarunkowo musi zostać zniszczony), zastaw rejestrowy (wierzyciel nabywa prawo do zaspokajania swoich roszczeń z obciążonego pojazdu, ma też pierwszeństwo przed innymi wierzycielami).
Kredyt samochodowy czy gotówkowy?
Zakup samochodu za gotówkę to szybkie, ale i nieekonomiczne przedsięwzięcie. Sfinansowanie zakupu samochodu w postaci kredytu jest obecnie najpopularniejszą opcją wśród prywatnych konsumentów. Coraz więcej właścicieli pojazdów dochodzi do wniosku, że zakup za gotówkę jest niepotrzebnym zamrażaniem środków finansowych, które mogłyby być spożytkowane inaczej – mówi Maciej Korłub z BizFinance.
Przekonał się o tym pan Konrad, który chciał kupić duży, rodzinny samochód, ponieważ urodził mu się syn. Samochód musi zmieścić fotelik, a w bagażniku − wózek i akcesoria dla dziecka. Model, który upatrzyli sobie z żoną, kosztuje około 50 000 zł. To zbyt duża kwota, by mogli wpłacić ją jednorazowo, więc potrzebują dodatkowego finansowania. Na początku myśleli o kredycie gotówkowym, jednak po wizycie w banku, gdzie oboje już od kilkunastu lat mają konto osobiste, okazało się, że ich dochody są zbyt niskie, by uzyskać taką kwotę. Co powinni zrobić w tej sytuacji? − Kredyt samochodowy to doskonała alternatywa dla drogiego kredytu gotówkowego. Aktualne oferty bankowe kredytowe można dostosować do swoich potrzeb pod względem wielkości i liczby rat, w taki sposób, by nie zakłócić płynności finansowej. Dobrze dobrany kredyt na samochód nie musi być wielkim obciążeniem dla jego posiadacza. Kredyt samochodowy to często jedyna opcja na zakup nowego auta w porównaniu z opcją kupna za gotówkę. Jeżeli więc zależy nam na wysokiej, nisko oprocentowanej kwocie kredytu, rozłożonej na dłuższy okres kredytowania (nawet do 10 lat), to kredyt samochodowy jest doskonałym rozwiązaniem – radzi Maciej Korłub z BizFinance i dodaje − Koszt kredytu samochodowego uzależniony jest m.in. od wieku auta (im auto jest starsze, tym wyższe oprocentowanie), czasu spłaty kredytu (dłuższy okres spłaty oznacza większy koszt kredytu), wkładu własnego. Wszystkie te zależności dają więc dużo możliwości indywidualnego dopasowania oferty do potrzeb klienta.
Banki dziś to już coraz częściej instytucje, które wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klienta i ułatwiają mu pozyskiwanie finansowania. Często jednak samodzielnie trudno dobrać odpowiednią ofertę, przygotowaną z uwzględnieniem możliwości klienta. Dlatego tak ważne jest, by mieć możliwość uzyskania pomocy kompetentnego doradcy finansowego, który nie tylko dopasuje opcje finansowania do naszych potrzeb, ale także przeprowadzi przez wszystkie formalności.
Potrzebujesz kogoś takiego? Zapraszamy do naszego biura przy ulicy Armii Krajowej 17/2, przekonamy Cię, że kredyt samochodowy z nami może być tani.
0 Comments on "Własne 4 kółka, czyli jak korzystnie wziąć kredyt samochodowy?"